Ragbisté Anglie sahají v Poháru šesti národů na Grand Slam

Anglie po propadáku na loňském mistrovství světa slaví, nejprestižnější soutěž severní polokoule už vyhrála, nyní půjde o to, zda v posledním kole porazí Francií a získá Grand Slam, Francouzi mohou bojovat už jen o prestiž. Angličané mají doma i Triple Crown za vítězství nad ostatními ostrovními týmy. O třetí místo v posledním kole svedou bitvu Irové se Skoty, neboť se nepředpokládá, že by Walesané doma propadli s Itálií, Italové bez ohledu na to, jak dopadne zápas v Cardiffu, mají jubilejní desátou dřevěnou lžíci za poslední místo jistou.

Nový trenér Novès zatím Francii z problémů nevytáhl

Skotsko – Francie 29:18 (18:12)

Skotové byli pro Francii vždy soupeř, od kterého nebezpečí nehrozilo, deset předchozích vzájemných střetnutí Francouzi vyhráli. To, ve kterém slavili výhru Skotové, se hrálo před deseti lety. Ale tentokrát narazila kosa na kámen, Francouzi úplně propadli. Jen v úvodu, když hosté ustáli asi dvouminutový tlak Skotů, to vypadalo, že se na hřiště vrátila ta dřívější, před léty obdivovaná hra, bystrá s pověstným francouzským espritem a šarmem. Nádherná akce, kterou zakončil pětkou Guirado, však byl to však jen záblesk, pak už to šlo s Francouzi s kopce, kupili chybu na chybu, v útoku i obraně.

Devět bodů je stálo špatné postavení pilířů, mnohokrát neustáli tlak skotského roje a způsobovali zhroucení mlýnů. Dlouhou dobu se Francouzi nedostali k míči, domácí míč prostě nepustili, a když už ho měli, udělali předhoz nebo nějakou jinou chybu. Třeba pětka, kterou jim ve 34. minutě po padesátimetrovém úniku položil Duncan Taylor, padla po rychle rozehraném trestném kopu, ale při útočné akci Francouzů! Předchozí Hogovu pětku z 32. minuty, má zase na svědomí špatná obrana.

Trenér Novès po utkání: „Jsem zklamaný. Nehráli jsme na naší úrovni, dělali jsme spoustu chyb, bylo tam mnoho předhozů. Hráči si musí uvědomit, že musí hrát lépe. Máme příliš mnoho individuálních nedostatků. Ale budu trpělivý a budu věřit v lepší budoucnost.“

Chceme Grand Slam, volají Angličané

Anglie – Wales 25:21 (16:0)

„Opravdu chceme být dominantním týmem v Evropě a k tomu musíme vyhrát Grand Slam," řekl trenér Anglie Eddie Jones po vyhraném utkání nad Walesem. Ale popravdě Angličané nepřesvědčili a nebylo daleko k lítosti nad ztraceným zápasem. Vždyť vedli už 19:0 a 25:7, aby nakonec své vedení v závěru ztratili na pouhé čtyři body, to už měli Velšané zápas 20 minut v rukou! Eddie Jones málem nemusel mít k prohlášením o zisku Grand Slamu důvod, kdyby se Angličanům nepodařilo v poslední minutě vytlačit Northa do autu, jinak padla vítězná pětka Walesu a opakovala by se historie podzimního utkání na mistrovství světa.

Hlavním důvodem vysokého vedení Anglie o poločase, zdůrazňují velšská media, byl kolaps obrany, pětadvacetkrát velšští hráči své soupeře nesložili, z toho 19 krát v prvním poločase. „Nejpropustnější“ byli ke smůle hostů útočníci Cuthbert, Jonathan Davies a útokovka Dan Biggar, nezadrželi své anglické protějšky v 11 případech. Přesto všechno Angličané dali z pětadvaceti bodů jen jedinkrát pětku, zatímco Velšané položili třikrát, jenže jejich chyby a šest přesných Farrellových trestných kopů zajistilo Angličanům výhru.

Žalostný výkon Italů v Dublinu

Irsko – Itálie 58:15(25:3)

Vysoká porážka Italů degraduje jejich prvotní výsledek s Francií 21:23 v letošním turnaji Six Nations a zavdává důvod k pochybnostem o jejich přínosu soutěži. Devět pětek na jejich kontě lze z velké míry přičíst skutečnosti, že Irové neměli nejmenší důvod Italy šetřit, vždyť poslední místo hrozilo i jim. Po porážkách 9:40 s Anglií a 20:36 se Skotskem už Italové neměli dostatečnou motivaci, ani dostatečné schopnosti čelit soustředěné hře soupeřů. Italům ovšem slouží ke cti, že se nevzdali a dvakrát po docela pohledných kombinacích položili.

Páté kolo 19. března 2016 (Nova Sport 2)

Wales – Itálie         Cardiff     15:30 CET     Romain Poite (Fr)
Irsko – Skotsko      Dublin     18:00 CET     Pascal Gauzère (Fr)
Francie – Anglie     Paříž       21:00 CET     Nigel Owens (Wal)

(ps, Karel Gaman, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)