Ragbyová překvapení na úvod evropského šampionátu. Němci porazili Rumunsko 41:38

Ragbyová překvapení na úvod evropského šampionátu. Němci porazili Rumunsko 41:38
Rozdíl mezi evropskou ragbyovou špičkou představovanou Francií, Itálií a čtyřmi ostrovními týmy a druhou garniturou evropských zemí, je propastný. Jejich každoroční turnaj Six Nations Cup je považován za neoficiální mistrovství Evropy, ale oficiální ME (Rugby Europe Championship) paradoxně hrají země druhého sledu. Šampionát, který zahájil druhou únorovou sobotu a bude pokračovat  ve stejných termínech jako Pohár šesti zemí, má dopředu jasného favorita Gruzii, který drží pohár mistra Evropy už od roku 2011.

Šampionát se rozjel s překvapivými výsledky ...


"Největším překvapením je vítězství Německa, kterému se po osmdesáti  létech podařilo  zdolat Rumunsko a to o tři body  v poměru 41 : 38. Německo má sice ve svém týmu řadu naturalizovaných cizinců, ale i tak je to historické vítězství, které jenom potvrzuje pokles výkonnosti rumunského ragby," komentoval pro ragbyový magazín Českeragby.cz překvapivý výsledek Eduard Krützner starší.


"Nedobré ekonomické podmínky v Rumunsku se plně podepsaly na rozvoji ragby.. Dnes mají sice Rumuni nějakou profesionální ligu, ale ta se nemůže v ničem srovnávat s profesionální ligou v době amaterismu, kdy profi týmy Rumunska jako Steua (vojáci) Dynamo (policajti) Grivita (dráhy) nebo Farul (hotely u Černého moře) kralovaly evropskému ragby. Současný mistr Saracens Timisoira sice hraje v 5 skupině Challange Europe, ale jeho výsledky jsou velmi slabé, zatím jsou poslední bez jediné výhry a mají skóre 28 : 280. V mužstvu je řada hráčů z Oceánie třeba ze zemí jako je  Samoa i z dalších federacích, ale ekonomické podmínky v rumunském ragby jsou velmi omezené. O ústupu rumunského ragby, které zatím nikdy nechybělo na MS,  ze světové špičky, také hovoří skutečnost, že ve francouzských klubech je dnes minimum hráčů z Rumunska," popsala současnost  rumunského ragby česká  ragbyová legenda, které ragbisté říkají Medák.

"Další překvapení se urodilo ve Španělsku, když domácí tým porazil Rusko 16 : 6. V Rusku mají kluby dobré finanční zázemí, ale stále se potýkají s problémem špátného formování talentovaných hráčů i systému soutěží. Ruský mistr tým Jenisej z Krasnojarska startuje také v poháru Challange Europe, ale stejně jako Rumuni, nedosahuje dobrých výsledků a všechna mužstva, která hrála na Sibiři, si stěžují na nedobré podmínky, které jim pořadatel připravil," komentuje i další výsledek Medák.

"Za komentář stojí i výsledek třetího  utkání, ve kterém se  v dobrém světle předvedli stále se zlepšující Belgičané.  Belgie uhrála dobrý výsledek s  výbornou Gruzii 6 : 31. Všimněte si kolik výborných gruzínských hráčůch dnes hraje v nejvyšších francouzských soutěžích, ale i  na britských ostrovech. Přitom v Gruzii jsou pro rozvoj ragby velmi omezené podmínky, ale velké nadšení dobrovolných pracovníků a řady bývalých internacionálů, kteří se plně zapojili do práce v unii, přináší výborné výsledky. Motivace hráčů podepsat smlouvu v zahraničí je veliká, ale výhoda Gruzínců je v tom, že se po skončení sportovní kariery vrací do vlasti a své zkušenosti uplatňují v zájmu celého gruzínského ragby," má jasno Eduard Krützner starší.


RUGBY EUROPE CHAMPIONSHIP

Offenbach 11. února 2017     Německo - Rumunsko     41:38 (20:24) *  pětky  6:5   
Brusel  11.února 2017    Belgie - Gruzie       6:31 (  0:17)  *  pětky  0:4  
Madrid 11. února 2017     Španělsko - Rusko     16:  8 (13:  3)  *  pětky  3:2  

(ps,  Českeragby.cz & SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)