Pohár šesti zemí se rozjel v plné parádě a diváci viděli ve třech duelech celkem tucet pětek

Ragbisté Anglie vyhráli patnácté utkání za sebou a tak  obhajobu v Poháru šesti zemí  začali vítězstvím nad Francií 19:16. Také druhé  utkání v nejstarší ragbyové soutěže světa, které se hrálo první únorovou sobotu  skončilo těsným konečným skorem, neboť  Skotové zdolali favorizované Iry 27:22. O den později Welaané zvítězili v Itálii 33:7.

Anglickou reprezetaci  po nezdaru na MS převzal australský kouč Eddie Jones a jeho svěřenci od té doby jen vyhrávají.  Anglie vyhrála bez ztráty bodu nejenom  Six Nations ročník 2016 ale ani  v následných zápasech si rovněž nevedla špatně, když  porazila čtyřikrát Austrálii, jednou Jihoafrickou republiku  i Argentinu. Jonesův tým neporazil jen Nový Zéland, ale jenom proto, že s ním nehrál.

Pohár šesti zemí první kolo ...

V Londýně se hrál vyrovnaný zápas mezi Francií a Anglií.  Francii tomu napomohlo, že byl  na deset minut  vyloučený í Maye a tak hosté se po trestných kopech  dostali do vedení 9:3. Do poločasu Angličané srovnali skore, dokonce i krátce vedli 12:9, ale střídající pilíř Slimani první pětkou v zápase po šedesáti minutách  hry dostal  Francii do vedení - 16:12. Angličané však skóre znovu otočili. Jak se to stalo? Deset minut před koncem, střídající rodák z Nového Zélandu útočník Ben Te ́o, , si při svém debutu v Six Nations  naběhl pro míč a s ním pronikl  do brankoviště Francie.

Napínavý byl i duel  v Edinburgu, kde domácí Skotové potvrdili, že se s nimi musí počítat. Když  za necelou půlhodinu  položili tři pětky, zdálo se, že o výsledku je rozhodnuto. Jenže Irové se postupně dostávali na skotskou polovinu hřiště, získávali převahu a snižovali a dokonce i otočili skóre. Jak se to stalo?  Útoková spojka Paddy Jackson položil pětku a následným kopem upravil na 22:21 pro Irsko. Jenže další obrat ve skóre zařídil domácí kapitán Laidlaw, který sedm minut před koncem proměnil trestný kop a Skotové znovu vedli a na samotný závěr  Laidlaw ještě přidal další tři body z trestného kopu.

V posledním utkání prvního  kola nového  ročníku ragbyového  turnaje, který se začal hrát tehdy ještě bez Francie už od roku 1883, Itálie dlouho vedla na Walesem, ale nakonec propadal  7:33.

Poločasový stav 7:3 pro Itálii byl nečekaný, překvapením už nebylo, že se Velšané po přestávce zlepšili. Souboj rozhodlo desetiminutové  vyloučení italského pilíře Lovottiho, který v mlýnech neustál tlak hráče soupeřů. Borci z Walesu pak skóre otočili a postupně ho navyšovali až se zastavili u třetí  pětky, kterou přidal křídelní útočník  North, který se provětral během  přes půlku  hřiště. Ti z českých diváků, kteří zápas sledovali v televizním přenosu viděli, že v samém závěru Liam Williams položil  čtvrtou pětku, za což by Wales měl jeden  bonusový bod navíc, ale  v obtížené situaci při pokládání  míče do brankoviště, chlapci šiška vypadla z ruky. Utkání však přeci jenom skončilo alespoň rekordním nejvyšším rozdílem  26 bodů tohoto kola.

ANGLIE - FRANCIE 19:16 (9:9)   ...  Twickenham, Londýn  4. února 2017
Pětky: 71. Ben Te'o - 60. Rabah Slimani *     Následné kopy:  72. Owen Farrell - 61. Lopez *    Trestné kopy: 10., 23. a 55. Owen Farrell, 38. Elliot Daly - 7., 13. a 20. Camille Lopez.

SKOTSKO - IRSKO 27:22 (21:8)  ...  Murrayfield, Edinburgh  4. února 2017
Pětky: 9. a 21. Stuart Hogg, 29. Alex Dunbar - 26. Keith Earls, 48. Iain Henderson, 62. Paddy Jackson * Následné kopy: 10., 22. a 30. Greig Laidlaw - 49. a 63. Paddy Jackson *  Trestné kopy: 73. a 81. Greig Laidlaw - 34. Paddy Jackson.

ITÁLIE - WALES 7:33 (7:3) ...  Stadio Olimpico, Řím  5. února 2017
Pětky: 29. Edoardo Gori - 61. Jonathan Davies, 67. Liam Williams, 78. George North * Následné kopy: 30. Carlo Canna - 62., 69. a 79. Leigh Halfpenny *     Trestné kopy: 36., 46., 53. a 56. Leigh Halfpenny.