Čeští junioři neudrželi v semifinále na ME s Polskem vedení a prohráli 22:25

Čeští  junioři byli kousek od historického úspěchu – boje o vítězství v mistrovství Evropy 2. divize zvané Trophy, když ještě 12 minut před koncem řádné hrací doby vedli nad Polskem 22:20. Při zhruba sedmiminutovém soustředěném náporu soupeře nedokázali své brankoviště ubránit a Poláci položili vítěznou pětku.

Zápas měl dramatický průběh. Polský tým se ujal vedení hned v 1. minutě pětkou Janeczky, když  řadami českých ragbistů prošel zadák Lewandowski téměř z poloviny hřiště až pod brankoviště. Češi vzápětí po výkopu získali trestný kop a Daniel Rygl snížil na 3:5. V další fázi hrál český tým s mírnou převahou, ale poměrně dlouho trvalo, než se prosadil, až ve 28. minutě položil vazač Jakub Homer pětku a Rygl proměnil kop na 10:8.

Český tým pokračoval v útočné aktivitě, kterou tvrdil výborný roj svými důraznými postupy kupředu a zásoboval útočnou formaci míči, ale prorazit polskou obranou se útočníkům nedařilo až do 35.minuty, kdy po odkopu polského zadáka naši útočníci předvedli krásnou akci rukama zakončenou pětkou Kryštofa Kohouta na 15:8. To také byl výsledek prvního poločasu.

Také druhý poločas začal lépe pro Polsko, český tým sice ve vlastním obranném území kontroloval míč, ale byli trochu nedůrazní při hře v rucku, Poláci je přetlačili a křídlo Janeczko jednoduše sebral míč a proběhl kolem seskupení, když Češi přestali krýt zavřenou stranu, položil pod branku a ulehčil Lewandowskému konverzi na 15:15.

Pětka Poláky velmi povzbudila a pustili se s vervou do ztékání našeho brankoviště. Téměř osm minut drtivého tlaku přineslo polskému týmu ovoce v podobě průniku Jurczynského, který se proháčkoval mezi  obránci Česka a položil na 15:20.

To ale byl impuls pro český tým, který se po výkopu usadil na polovině polského týmu, rojníci táhli postupy a celé mužstvo předvádělo dlouhé sekvence pohledné kombinační hry, kterou nutilo soupeře k chybám. Po té poslední český tým zvolil trestný kop do autu, autové vhazování vyhrál, rojníci sice prorazili do brankoviště, ale soupeř zabránil položení. Po následném mlýnu a dalším pokusu prorazit šel míč na útok a Kohout byl nemilosrdně obránci stržen za hlavu a následovala trestná pětka, která je už za sedm bodů, jako by se kopalo na branku. To běžela 57.minuta a za stavu 22:20 pro český tým to vypadalo nadějně.

Jenže takový stav byl pro Poláky nepřijatelný, nasadili všechny síly a po sérii trestných kopů na český tým a vykázání Linharta ještě tlak vystupňovali. Češi bránili, co jim síly stačily, a zabránili mnoha pokusům o průnik, ale na rychlé křídlo Janeczka nestačili, příliš rozběhnutému Müllerovi se vyhnul, Pospíšila s Kohoutem strhl do brankoviště sebou a položil pětku, která Polsko posunula do finále.

Český tým tak bude hrát s Litvou o třetí místo.

V podstatě to byl vyrovnaný zápas, ve kterém každý chvilku tahal pilku, naši rojníci byli důrazní, průbojní, měli své mlýny i autová vhazování, ale měli značné problémy se zvládáním soupeřových maulů a hráli poněkud nečistě v seskupeních na zemi, kde byli trestáni za držení míče, neodvalování se či za hru na zemi. Útočníci měli někdy problém s držením obranné lajny a skládáním, Kryštof Kohout, ač zaslouží pochvalu za dvě pětky, hrál v některých chvílích sobecky. Na druhé straně útočná formace udržela míč ve hře a hrála v dlouhých sekvencích bez technických chyb.

Polsko   27 března 2018
ME juniorů U18

Česko – Polsko 22:25 (15:8)

Pětky 3:4 * Body Homer 5, Kohout 5, TP (Kohout) 5, Rygl 5 (1KP,1TK) – Janeczko 15 (3P), Jurczyński 5, Bryl 3 (TK), Lewandowki 2 (KP) * Rozhodčí Lewars (Anglie) – Chereque (Francie), Busby (Irsko) * ŽK Lukáš Linhart.
Česko: 1 Tomáš Stránský, 2 Lukáš Linhart, 3 Adam Fikry, 4 Vlastimil Diviš (20 Josef Vodička - 21’), 5 Jakub Müller, 6 Vojtěch Vomáčka, 7 Jakub Havel, 8 Jakub Homer – 9 Jáchym Balák, 10 Daniel Rygl – 11 Luboš Petržílka, 12 Kryštof Kohout, 13 Adam Herman (22 Jakub Pospíšil - 46’), 14 Matěj Šimeček – 15 Lukáš Libiger
Střídači: 17 Jakub Neuhofer, 18 Michal Mojžíš, 19 Marek Zelený, 21 Kryštof Pitner, 23 Josef Kuchař, 24 Filip Holý, 25 Petr Čermák, 26 Vít Mališ